Życie jest sztuką

2014 by

Życie jest zmienne jak pory roku. Nie możesz ich zmienić, ale możesz zmienić siebie. W tym ukryta jest szansa na Twoje nadzwyczajne życie – w możliwości zmiany samego siebie. Jim Rohn

Życie jest sztuką

W trakcie mojego nauczania jak osiagnąć sukces, zauważyłem ze ludzie zasadniczo dzielą swoje życie na dwie główne części: budowanie majątku i resztę życia. Poczyniwszy sporo refleksji nad tymi dwoma tematami – bogactwem i życiem – doszedłem do kilku nowych wniosków jak postrzegać obydwa.

Do niedawna myślałem, że istnieje znacząca różnica w tym, jak powinniśmy traktować oba te obszary. W rzeczywistości tymi dwoma tematami powinniśmy zajmować się w zupełnie różny sposób. Widzisz, budowanie bogactwa to po prostu matematyka. Podczas gdy życie jest sztuką.

Powróćmy myślami do czasów szkolnych. Większość z nas musiało uczyć się matematyki i także większość z nas prawdopodobnie uczyła się sztuki. Teraz pomyśl o swoich końcowych egzaminach z obydwu tych dziedzin. Twój egzamin z matematyki oceniany był na podstawie twardych faktów. Zawsze istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź w matematyce. Matematyka jest nauką. Jest wzorem, formułą. Możesz poznać wynik za każdym razem.

A co z Twoim końcowym projektem ze sztuki? Sztuka jest dużo bardziej subiektywna. „Piękno”, mówią „jest w oczach tego, który patrzy.”Nie ma tutaj jednej słusznej odpowiedzi. Pomyśl tylko o rożnorodnych stylach sławnych artystów: Renoir, Monet, Picasso, Rockwell, Warhol. Różni ludzi znajdują różne kanony piękna, i to jest to, co czyni sztukę – Sztuką.

Jak to wszystko się ma do budowania bogatwa i życia?

Budowanie bogactwa jest jak matematyka: Jeśli dodasz 1000 dolarów każdego miesiąca do swojego konta emerytalnego i uzyskasz 7-procentowy zysk przez 25 lat, możesz dokładnie policzyć,  ile w rezultacie będziesz mieć. To czysta matematyka. Jeśli kupujesz nieruchomość pod wynajem za 200 tys. dolarów, której wartość wzrasta  trzykrotnie w przeciągu roku, wiesz dokładnie, za ile będziesz mógł ją sprzedać za 10 lat. Piękno matematyki kryje się w wiedzy. Możesz opracować system, ustawić go na autopilocie, a matematyka zrobi za Ciebie reszte – i będziesz znał wyniki.

Ale życie? Życie jest sztuką. I to jest właśnie piękno życia. Nie wiesz dokładnie jak ono się potoczy. Życie, tak jak sztuka, zawsze się zmienia. Różni ludzie malują je różnymi kolorami. Kiedy popełniasz jakiś błąd, zazwyczaj możesz wrócić, wymazać go lub zamalować zupełnie innym kolorem. Możesz zmienić scenerię. Życie, tak jak sztuka, stale rozwija się;  to co wyglada dobrze dla jednej osoby, nie interesuje zupełnie kogoś innego. I to wlaśnie sprawia, że życie jest tak piękne.

Kolejną lekcją, którą możemy wyciągnąć z tych rozważań, jest to, że w życiu powinniśmy stosować naszą  matematykę, choć życie nie składa się jedynie z budowania bogactwa. Budowanie bogactwa powinno służyć naszej zdolności do życia, nie odwrotnie. Jezus, mistrz nauczyciel, powiedział, że nasze życie nie jest zbudowane z obfitości tego, co posiadamy. Nie miał na myśli, że posiadanie i gromadzenie majątku jest złe, ale to, że w życiu nie chodzi jedynie o gromadzenie dóbr.

Zatem pozwól, że Cię zapytam: Czy spędzasz więcej czasu nad swoją matematyką czy też nad swoją sztuką?

Stosuj matematykę. Każdy powinien zrobić, co w jego mocy, aby zbudować swój plan budowania bogactwa, aby zatroszczyć się o siebie samego i swoją rodzinę.

Ale w życiu chodzi o sztukę. Jak wyglada Twoja kanwa życia? Jaki rodzaj obrazu malujesz? Jaki rodzaj garnka lepisz? Jaki posąg rzeźbisz? Poświęć na to czas, maluj odważnie, używaj żywych kolorów, i uczyń ze swojego życia najpiękniejsze arcydzieło jakie możesz.

Innymi słowy, stosuj swoją matematykę, dzięki czemu będziesz mógł skoncentrować się na swojej sztuce.

(tł. z ang. T.N.)

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 9635 times!

10 komentarzy

 1. Wspaniały wpis. Rysuje on nie co inne spojrzenie na świat niż miałem do tej pory. Swoje życie staram się malować rozważnie, ale również i optymistycznie. Dziękuje Ci za spojrzenie na to z zupełnie innej perspektywy.
  Grzegorz ostatnio opublikował..Odwodnienia liniowe firmy BielbetMy Profile

 2. Ciekawy artykuł, który zmusił mnie do refleksji nad swoim zyciem. Jakże trafne jest porównanie życia do sztuki.

 3. Po tym artykule który przeczytałem inaczej będę patrzył na życie ,bardziej optymistycznie i barwnie, a nie tak jak dotychczas taka codzienna szarość otacza człowieka.Czasami potrzebne jest inne spojrzenie na otaczający nas świat.

 4. Całe nasze życie to poezja 🙂

 5. Bardzo interesujący artykuł. Zmusza do myślenia i innego spojrzenia na swoje życie. Wielkie dzięki za tę dawkę wiedzy i przemyśleń.
  Marek ostatnio opublikował..Nauka jazdy na nartach dla dzieciMy Profile

 6. Dzięki wielkie za garść przemyśleń. Tekst, który na prawdę wpaja do głowy dość sporo. Dużo rzeczy staje się ważnych, o których do tej pory się nie myślało.
  Robert ostatnio opublikował..Portal turystyczny Gdzie-Wyjechac.plMy Profile

 7. Nasze zycie to bardziej abstrakcja albo nie wiem impresjonizm jakis 😉 no ale jakby nie patrzec to tez sztuka 🙂
  Adam ostatnio opublikował..Majówka 2014 MAJOWE BIESIADOWANIE w Sarbinowie w ORW KamyczekMy Profile

 8. To o czym piszesz faktycznie można spotkać podczas po prostu przeżywania życia. Wiele razy spotkałem się z czymś takim, że moi znajomi do 30stki chcą zarabiać pieniądze, zakupić wszystko co jest im potrzebne – auto, mieszkanie, gadżety typu komputer, aparat, a dopiero później chcą skupić się na podróżach, wyjeżdżaniu, przyjemnościach drobnych, dzieciach itd. To podejście jest w moim odczuciu trochę błędne, bo tracimy całą młodość bezpowrotnie.
  Kacper ostatnio opublikował..Klapki na basen dla dzieciMy Profile

 9. Życie powinniśmy przeżyć najlepiej jak tylko potrafimy. Powinniśmy zacząć już od młodych lat łapać każdą chwilę. Wyznaję taką zasadę od dawna i dobrze mi z tym 😉
  Alicja ostatnio opublikował..Filtry do olejuMy Profile

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge