Przypowieść o Działaniu

2012 by

 

Możemy mieć więcej niż mamy, ponieważ możemy stać się bardziej wartościowymi niż jesteśmy. Jim Rohn

Istnieje pewna stara przypowieść znana jako parabola talentów. Według tej historii pewnego dnia pewien zamożny gospodarz zebrał swoje slugi i ogłosił, iż wkrótce ma zamiar wybrać się w długą podróż. Zanim jednak wyruszył dał każdemu ze swoich sług kilka talentów.

Musisz wiedzieć, że w tamtych czasach jeden talent stanowił równowartość kilku lat ciężkiej pracy przeciętnego robotnika rolnego, a więc każdy z talenów przedstawiał solidną kwotę pieniędzy.

Jednemu ze sług ofiarował pięć talnetów, innemu dał dwa, a trzeciemu dal jeden talent. Ostrzegł także swoje sługi, aby mieli pieczę nad powierzonymi im talentami w czasie jego nieobecności i niebawem odjechał.

Kiedy gospodarz wyjechał, sługa który otrzymał pięć talentów postanowił wprowadzić swoje pieniądze w obieg i obracać nimi póki nie podwoił otrzymanej od gospodarza sumy. Drugi sługa uczynił dokładnie tak samo, zamienieniając swoje dwa talenty w cztery. Natomiast trzeci sługa, który był bardzo ostrożnym i bojaźliwym człowiekiem, zatrzymał ów jeden dany mu talent i zakopał go w ziemi, aby bezpiecznie przeczekał do powrotu gospodarza.

Po jakimś czasie gospodarz powrócił i  zebrał swoje sługi, aby dowiedzieć się co zrobili z talentami, które im powierzył. Pierwszy sługa wyjaśnił, że udało mu się mądrze pomnożyć swoje talenty na rynku i na dowód tego pokazał „oryginalne” pięć talentów plus pięć talentów, które zarobił. Gospodarz rzekł do tego sługi: „Świetnie, dobra robota!”.

Za chwilę drugi sługa wystąpił naprzód i on także pochwalił się, że udało mu się podwoić daną mu sumę pieniędzy, pokazując cztery talenty. I znów gospodarz rzekł: „Super, bardzo dobrze!”.

I w końcu przyszedł czas na trzeciego sługę, który wystąpił z szeregu i opowiedział swoją historię. „Obawiając się, że mogę utracić pieniadze, które mi powierzyłeś, starannie zakopałem je w ziemi”. Następnie z dumą zaprezentował swój jeden jedyny talent, który został mu dany, aby miał nad nim pieczę. Tym razem gospodarz spojrzał tylko na ten jeden nieużyty talent i powiedział: „ Odbierzcie mu i ten talent i dajcie temu, który ma ich już dziesięć!”.

Wielu ludzi nie jest zbyt szczęśliwych z tego zakończenia.  Mimo wszystko, nie wygląda to sprawiedliwie – odebranie i tak małej już kwoty, którą posiadał trzeci ze sług i danie jej temu, który już miał dziesięć razy tyle.

Jednak życie nie jest zaprojektowane tak, by nagradzać nas proporcjonalnie do poziomu tego, co potrzebujemy;  życie nagradza nas  proporcjonalnie do tego, na co zasługujemy.

Cokolwiek zatem życie wkłada nam w nasze ręce, niezależnie od tego czy jest to tylko jeden talent czy aż sto talentów, jesteśmy odpowiedzialni, aby zrobić coś z tym, co dostaliśmy! Tylko w taki sposób będziemy w stanie zamienić  grosze w fortunę, a przeciwności w możliwości – poprzez wykorzystanie tego wszystkiego, co mamy i tego kim jesteśmy i podjęcie działania.

Każdy z nas słyszał zapewne tę historię kilka lub nawet kilkadziesiąt razy. Ale czy zastanawiałeś się nad tym, co robisz z talentami, które Ci powierzono?

Wcześniej czy później musimy zacząć zamieniać wiedzę i pozytywne uczucia jakie żywimy w stosunku do siebie w działanie. Przytoczona parabola  jasno pokazuje, że im więcej mamy na początku, tym więcej możemy otrzymać jeśli tylko podejmiemy działanie.

To właśnie dlatego rozpoczęcie od zdrowej osobistej filozofii  i właściwa postawa są tak ważne. Im więcej wiemy i im lepiej czujemy się w stosunku do samych siebie i naszych możliwości, tym większa szansa na sukces. Ale wzrastająca świadomość i pozytywna postawa nie są same w sobie wystarczające. To, co wiemy i jak się czujemy jedynie określa potencjał naszych rzeczywistych osiągnięć.

To, czy faktycznie osiągniemy nasze cele jest ostatecznie zdeterminowane poprzez nasze działanie.

Możemy mieć dobrze zbalansowaną filozofię, świetny charakter i pozytywną postawę w stosunku do samych siebie i życia, ale dopóki nie wdrożymy tych wartościowych aktywów w życie, możemy przyłapać się na szukaniu wymówek zamiast na czynieniu postępów.

Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny - Brian Tracy

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 11942 times!

5 komentarzy

 1. Piękna przypowieść. To co mamy, i to kim jesteśmy, zależy tylko od nas samych. Zdolność do podejmowania ryzyka, jest bardzo ważną cechą. Oczywiście chodzi o ryzyko sensowne, być może nawet przekalkulowane. Ale nie robiąc nic, nie uzyskamy też jakiegokolwiek efektu. Nawet jeżeli robić to nic będziemy i dziesięć razy pod rząd. Dlatego sądzę że warto robić… nawet robić źle.. za którymś razem nam się uda, i wtedy efekt zwróci się nam z nawiązką. Lub przynajmniej dostaniemy metodę na to jak to mamy osiągnąć.

  W każdym człowieku drzemie potencjał. W jednych większy, w innych mniejszy… jeżeli się go nie zdetonuje… to nie będzie BOOM!
  Pozdrawiam
  Mariusz Brzostek ostatnio opublikował..Twój sukces w e-biznesie – krok po krokuMy Profile

  • Właśnie nasunęła mi się myśl zawarta w książce Roberta Kiyosakiego (The Cashlow Quadrant), że tak naprawdę największą naszą obawą jest obawa przed utratą – można tu mówić o pieniądzach, ale nie tylko. To jest chyba coś, co powstrzymuje wielu z nas przed zaryzykowaniem, co każe nam grać „bezpiecznie”.
   Tak jak piszesz, każde podjęte działanie prowadzi o krok do celu, choć często nie idzie się prosta droga i często popełnia się błędy. To, że boimy się popelniać błędy jest w dużej mierze spuścizną metod wychowawczych i systemu szkolnictwa, gdzie każdy błąd był – i nadal w wielu szkołach i domach – jest czymś niepożądanym, za co można być ukaranym. Ciągle jeszcze nie traktuje się popełniania błedów jako integralnej części sukcesu. A podjęcie działania niesie przecież ze sobą ryzyko popełniania błędów i doświadczania porażek. Więc warto mieć w pamięci, że tzw. porażki i błędy sa częścią procesu osiągania naszych celów. I bez nich nie jesteśmy w stanie odkryć drzemiacego w nas potencjału i stać się tym kim możemy być.
   Teresa Nowicka ostatnio opublikował..Jak sprawdzić historię używanego auta przed zakupem w UK?My Profile

 2. Teresko!
  Świetna, pouczająca opowieść (ewangeliczny przekaz), metafora dotycząca osobistego rozwoju człowieka. Nie chodzi o pieniądze! Przypadkiem słowo „talent” współgra z wrodzonymi cechami każdego człowieka. Każdy ma cechy, zatem każdy ma jakiś talent. I należy go POWIĘKSZAĆ ŚWIADOMIE! Inaczej zabiorą ci nawet to, co tak chowałeś.

  Moim zdaniem, od narodzin do grobowej deski należy się UCZYĆ. Małe dziecko uczy się siłą instynktu. (Chodzić, mówić, robić coś dla zabawy). Potem jeśli czujesz się w pełni człowiekiem, uczysz się świadomie – na mocy własnego imperatywu. (Albo w kapciach oglądasz „ciekawe” programy w telewizji co wieczór i krytykujesz innych).

  Teresko, fajny blog. ładny układ, nawigacja i wartościowe treści. Zazdroszczę tej ładnej skórki. Nie mam takiej, a zwiększa czytelność całości. Jestem tu pierwszy raz.

  Staś (znamy się przecież)

 3. Witaj Staszku, miło Cię widzieć i dziękuję za komentarz! Dokładnie tak jak piszesz – możemy się uczyć całe życie, i możemy robić to z pasją, zadowoleniem i ogromną satysfakcją. Ty sam jesteś na to doskonałym przykładem, dlatego m.in. bardzo się cieszę, że się znamy;)
  Oczywiście, możemy – ale właśnie nie musimy – zawsze mamy wybór i możemy wybrać ten telewizor i kapcie;) i narzekanie na wszystko. Dlaczego niektórzy wybierają jedno, a niektórzy drugie? Jim Rohn nazywa to „mystery of life”, coś czego nie da się do końca wytłumaczyć…
  Dziękuję też za pochwałę bloga. Przyznam, że długo szukałam w Internecie ładnych i funkcjonalnych, a zarazem niedrogich skórek (bo niestety te darmowe sprawdzają się jedynie na początku;) i znalazłam na ElegantThemes. Szczerze je polecam, kilkanaście z nich już wykorzystałam przy tworzeniu stron dla siebie i klientów i naprawdę są wyjątkowe. Dodatkowo jest dostęp do mini cpanelu w wp, rozbudowanego forum pomocy i rzetelnego supportu. Pozdrawiam ciepło;)
  Teresa Nowicka ostatnio opublikował..Jak sprawdzić historię używanego auta przed zakupem w UK?My Profile

 4. Przypowieść, która cześć z nas powinna wziąć sobie do serca. W przeciwnym razie dalej będziemy czekać na gwiazdkę z nieba. Tymczasem nic nie dzieje się samo. Czasami trzeba pomóc swojemu szczęściu.
  mężczyzna ostatnio opublikował..Wojciech Mann wraca do TVP. ZaskoczyMy Profile

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge