Początkiem każdego postępu jest wiara w siebie

2012 by

 

Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał. Zig Ziglar

Ekscytującą rzeczą jest, że każdy z nas posiada już umysłową, duchową, intelektualną i kreatywną moc do zrobienia tego wszystkiego, o zrobieniu czego kiedykolwiek mógłby zamarzyć. Każdy z nas ma to! Po prostu musimy być bardziej świadomi tego, co już mamy i spędzać więcej czasu, udoskonalając to wszystko, kim już jesteśmy, a następnie sprawić, by to wszystko pracowało dla nas.

To co powstrzymuje nas przed rozpoznaniem naszych wrodzonych darów i talentów to marna postawa w stosunku do nas  samych.

Dlaczego tak szybko dostrzegamy wartość w innych, a tak niechętnie widzimy ją w nas samych?

Dlaczego gotowi jesteśmy zawsze przyklaskiwać osiągnięciom innych ludzi, a jesteśmy tak wstydliwi jeśli chodzi o uznanie naszych własnych osiągnięć?

To jak widzimy samych siebie jest kwestia naszego wyboru, nie okoliczności, a czynnik determinujący to jak czujemy się w stosunku do samych siebie leży w naszej osobistej filozofii.

Gdybyśmy zapytali niektórych ludzi dlaczego czują się w określony sposób w stosunku do określonych spraw, prawdopodobnie odkrylibyśmy, że powodem, dla którego czują się oni w taki właśnie sposób,  jest tak naprawdę to, że nie wiedzą dużo o przedmiocie swoich uczuć.  Wysnuwają zatem wnioski na podstawie kawałków i części, które spotykają na swojej drodze, podczas gdy brak im kompletnych informacji.  Gdyby wiedzieli lepiej, myśleliby także lepiej. Inaczej mówiąc, mogliby wysnuć lepsze wnioski po prostu poprzez zwiększenie własnej wiedzy.

I tutaj mamy inną część tego równania:

Gdybyśmy wiedzieli lepiej, czulibyśmy się lepiej.

Dlaczego czulibyśmy się lepiej? Ponieważ moglibyśmy zacząć podejmować lepsze decyzje, a poczynając od tych nowych decyzji, moglibyśmy zacząć czynić lepsze wybory, które przyniosłyby nam  lepsze rezulataty.

Nasza obecna postawa ukszałtowała się poprzez decyzje i wybory, których dokonaliśmy, opierając się na wiedzy, którą sobie (do tej pory) przyswoiliśmy.

Wyobraź sobie artystę, który chce namalować wielkie dzieło, ale ma on tylko kilka kolorów na swojej palecie. Może on mieć takie pragnienie, by stworzyć wielkie dzieło, lecz brak mu różnorodności kolorów, której wymagałoby namalowanie prawdziwego dzieła.  To jest własnie to, co przytrafia sie nam – ludziom, kiedy mamy ograniczoną wiedzę.

Brak różnorodności „mentalnych kolorów” powstrzymuje nas od stworzenia kompletnego obrazu.

Jeśli miałbym wymienić tylko jedną dziedzinę, w której nie możemy sobie pozwolić na brak wiedzy, będzie to  świadomość naszej własnej wyjątkowości.  Nie czujemy się lepiej w stosunku do samych siebie z powodu jednego prostego powodu: tak naprawde nie znamy siebie.

Gdybyśmy naprawdę znali samych siebie – nasze silne strony, nasze zdolności, nasze zasoby, naszą głębię uczuć, nasze poczucie humoru, nasze unikalne osiągnięcia – nigdy więcej nie wątpilibyśmy w siebie i swoje zdolności do tworzenia lepszej przyszłości.

Każdy z nas jest wyjątkowy. Nie ma na całym świecie drugiej takiej osoby jak Ty. Jesteś jedyną osobą, która może urzeczywistnić  to, o czym marzysz. I to, co robisz jest wyjątkowe. Może nie wygrasz wielkiej nagrody lub nie zyskasz publicznego uznania dla tego, co robisz, ale naprawdę ważne jest, że to, co robimy czyni świat lepszym miejscem. Sprawiamy, że nasze rodziny się umacniają, nasza praca jest bardziej efektywna, a nasza społeczność lepiej prosperuje, ponieważ jesteśmy kim jesteśmy.

Zmiana tego  jak czujemy się w stosunku do samych siebie zaczyna się od rozwijania nowej filozofii na temat wartości ludzkiego życia – włączając w to nasze własne życie!

Większość z nas jest zbyt „zajęta życiem”, tak że nigdy nie przystaje na dłużej, by docenić to wszystko, co robimy z danym nam dniem dzisiejszym. Nie doceniamy samych siebie po prostu dlatego, że nie mamy świadomości samych siebie.

Samopoznanie jest krytyczną częścią układanki życia.

Kiedy dowiemy się więcej o sobie, kim jesteśmy, zaczynamy podejmować lepsze decyzje, lepiej wybierać dla siebie i lepiej decydować o sobie. I tak jak już mówiłem,  kiedy nasze wybory stają się lepsze, to samo dzieje się z naszymi rezultatami.  A kiedy nasze rezultaty się poprawiaja, poprawia się również nasza postawa w stosunku do samych siebie i wzrasta nasze poczucie własnej wartości oraz wiara w siebie.

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 9048 times!

3 komentarze

  1. Chyba wydrukuje sobie ten post (koniecznie z obrazkiem !) i powieszę nad łóżkiem. Albo lepiej przy lustrze w łazience, żeby można było go czytać przy porannej toalecie.
    Kasia ostatnio opublikował..Agnieszka Radwańska o swoim zwycięstwie nad KirilenkoMy Profile

  2. Bardzo dobry pomysł Kasiu! Myślę, że szczególnie my kobiety mamy problem z docenieniem samych siebie, co poniekad sadzę wynika z naszej natury, a po części na pewno z wychowania. Tym bardziej na codzień warto sobie uświadamiać tę prosta i mocna prawdę – jestem kimś niepowtarzalnym!
    Teresa ostatnio opublikował..Jak sprawdzić historię używanego auta przed zakupem w UK?My Profile

  3. Meg

    Macie rację dziewczyny. Może warto jakąś kampanię propagandową przeprowadzić 🙂

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge