Nadaj swoim celom MOC

2014 by

Nie stawiaj sobie miernych celów. Jeśli wiele nie potrzebujesz, nigdy też nie staniesz się kimś wiecej, niż jesteś. Jim Rohn

Nie stawiaj przed sobą miernych celów. Jeśli wiele nie potrzebujesz, nigdy też nie staniesz się kimś wiecej, niż jesteś. Jim Rohn

Często mawiałem, że głównym powodem ustalania celu jest to, kim się staniesz poprzez osiągnięcie go.

To, kim się staniesz dzięki realizacji celu ma zawsze wiekszą wartość niż to, co dzięki temu dostaniesz.

To dlatego cele są tak potężnym narzędziem – są one częścia struktury, która decyduje o naszym życiu. A ustalanie celów to miejsce, gdzie je tworzymy.

Ustalanie celów jest potężne, częściowo dlatego, iż wymaga skupienia uwagi. Koncentracja nadaje kształ naszym marzeniom. Daje nam to możliwość skupienia się na dokładnie tych działaniach, które musimy podjąć i wykonać, aby osiagnąć wszystko, czego w życiu pragniemy. Cele sa POTĘŻNE, ponieważ to one powodują, iż wzrastamy i rozwijamy się, tak jak nigdy wcześniej.

Aby osiągnąć nasze cele musimy stać się lepsi, niż byliśmy do tej pory. Musimy nieustannie zmieniać się i wzrastać.

Co ważne, nasze cele także dostarczają nam długoterminowej wizji naszego życia. Wszyscy potrzebujemy potężnych, dalekosiężnych celów, aby pomogły nam pokonać krotkótermonowe trudności i przeszkody. Życie jest zaprojektowane w taki sposób, że patrzymy długoterminowo, a żyjemy krótkoterminowo. Marzymy o przyszłości, a żyjemy w teraźniejszości. Niestety, teraźniejszość może przynosić wiele trudnych do pokonania przeszkód. Lecz na szczęście, im bardziej potężne są nasze cele (ponieważ są one inspirujące i wiarygodne), tym łatwiej będziemy w stanie pokonywać trudności na krótkich odcinkach w dążeniu do naszych długoterminowych celów.

Zatem, przyjrzyjmy się bliżej czynności ustalania celów i zobaczmy, w jaki sposób możemy uczynić ją bardziej efektywną i praktyczną. Jakie są kluczowe aspekty uczenia się i zapamiętywania, kiedy studiujemy i rozpisujemy nasze cele?

 

Ocena i refleksja

Jedynym  sposobem w jaki możemy rozsądnie zdecydować, czego chcemy w przyszłości i jak to osiagnąć jest przede wszystkim wiedza, gdzie jesteśmy teraz i jaki jest poziom naszego zadowolenia z tego, gdzie obecnie w życiu się znajdujemy. A zatem, po pierwsze poświęc trochę czasu na przemyślenia i zapisz swoją obecną sytuację, a następnie zadaj sobie pytanie przy każdym z tych punktów – czy to jest ok, czy jestem z tego zadowolony?

Taka ocena ma dwojaki cel. Po pierwsze, daje Ci obiektywnie spojrzeć na Twoje dotychczasowe osiągnięcia i to, czy faktycznie dążysz  do wizji takiego życia, którego dla siebie pragniesz. Po drugie, pokazuje Ci, w którym miejscu teraz jesteś, dzięki czemu możesz określić, gdzie trzeba iść. Innymi słowy, daje Ci punkt odniesienia, od którego możesz zacząć pracować nad sobą i swoimi celami.

 

Jakie są Twoje marzenia i cele?

To marzenia i cele, które rodzą się z Twojejgo serca i umysłu. To cele, które są tylko Twoje, wyjątkowe i pochodzą z Twoich  unikalnych zdolności i potencjału, jaką osobą możesz się stać.  A więc po drugie, zrób listę wszystkich rzeczy, które pragniesz osiągnąć w przyszłości.

Jedną z najbardziej fantastycznych rzeczy, którą zostaliśmy obdarowani jako ludzie, jest nieugaszone pragnienie posiadanie marzeń o lepszym życiu i umiejętność ustalania celów, aby rzeczywiście żyć tymi marzeniami.

Pomyśl o tym: Możemy spojrzeć gleboko w swoje serca  i zacząć marzyć o lepszej sytuacji dla siebie i swoich rodzin; marzyć o lepszym życiu finansowym i lepszym życiu emocjonalnym lub lepszej sprawności fizycznej; z pewnością marzyć o lepszym życiu duchowym. Lecz to, co czyni ów proces jeszcze potęźniejszym jest to, iż otrzymaliśmy możliwość nie tylko snucia marzeń, ale również podążania za tymi marzeniami. I nie tylko podążania za nimi, ale poznawczą umiejętność, aby rzeczywiście układać plany i strategie (ustalać cele), aby te marzenia osiągnąć. Potężne!

Jakie są Twoje marzenia i cele? Nie jest to coś, co już masz lub to, co do tej pory zrobiłeś, ale to, czego chesz. Czy kiedykolwiek tak naprawdę siadłeś i przemyślaeś swoje życiowe wartości i zdecydowałeś czego tak rzeczywiście pragniesz? Czy poświęciłeś kiedykolwiek czas, aby naprawdę zastanowić się, posłuchać w ciszy swojego serca, aby zobaczyć jakie marzenia w nim żyją?

Twoje marzenia ukryte są w Twoim sercu. Każdy je posiada. Mogą one kryć się pod powierzchnią, lub mogą być od lat głęboko pochowane przez tych, którzy powiedzieli Ci, że są one głupie lub dziwaczne. Ale one wciąż tam są.

 

Cele S.M.A.R.T. *

Naprawdę lubię ten akronim S.M.A.R.T., ponieważ pragniemy być sprytni, kiedy ustalamy nasze cele. Chcemy inteligentnie decydować o tym, jakie nasze cele będą, by w rezultacie rzeczywiście je osiągnąć. Chcemy stawiać sobie takie cele, które zrodziły się w naszym sercu, w które nasz umysł wierzy, a nasze ciało zdolne jest wykonać. Spójrzmy bliżej na składowe celów SMART:

Specyficzne: Cele to nie jest miejsce do ględzenia. To nie miejsce, gdzie jesteśmy ogólnikowi. Niejasne cele przynoszą nieprecyzyjne wyniki . Niekompletne cele przynoszą niekompletną przyszłość.

Mierzalne: Zawsze ustalaj cele, które są w jakiś sposób mierzalne. Powiedziałbym nawet „ścisle mierzalne” jeśli wziąć pod uwagę naszą pierwszą zasadę bycia precyzyjnym.

Osiągalne: Jedną ze szkodliwych rzeczy, ktorą wielu ludzi robi – i robią to, mając dobre intencje – jest ustalanie celów, które są tak duże, że przez to nieosiągalne.

Realistyczne: Słowem, z którego wyrasta ten składnik jest „prawdziwy, realny”. Cel musi być czymś, co możemy w sposób rozsądny zrobić „prawdziwym, realnym” lub uczynić „rzeczywistością” w naszym życiu.

Osadzone w czasie: Każdy cel powinien mieć ramy czasowe, w których można by go umieścić. Myślę, że samo życie jest o wiele bardziej wydajne jeśli ujmiemy je w ramy czasowe. Czy wyobrażasz sobie jak wiele zwlekania byłoby na ziemi, gdyby ludzie nigdny nie umierali? Moglibyśmy zawsze wszystko odłożyć na później. Jednym z potężnych aspektów wielkich celów jest to, że mają one swój koniec, czas, w który mierzysz, aby je osiągnąć.

 

Odpowiedzialność

Czyli inaczej umowa z samym sobą lub z innymi. Kiedy ktoś zna Twoje cele, może „trzymać Cię za słowo”, pytając w jakim miejscu znajdujesz się w  procesie ich realizacji. Odpowiedzialność za swoje cele zwiększa naszą moc i skuteczność w procesie ich osiągania. Jeśli o ustalonym celu wie tylko jedna osoba, czy ma on naprawdę moc? W wielu przypadkach, nie. Ostatecznie nie jest on tak potężny niż gdybyś miał jedną lub więcej osob, które niejako „pilnują” Cię i „przymuszają” do odpowiedzialności za osiągnięcie Twego celu.

Kiedy zbierzesz te cztery kluczowe elementy ustalania celów razem, tym samym wyjdziesz z pozycji sił , która wyrzuci Cię niczym z katapulty w kierunku osiągnięcia Twoich celów.

(tł. z ang. T.N.)

* Angielski akronim SMART to model praktycznej metody pisania celeów.

SMART (dosłownie z ang. sprytny) znaczy tyle co: Specific – ściśle określony, precyzyjny, jasny i konkretny; Measurable – mierzalny w jednostce czasu, kosztów, jakości lub ilości; Achievable – możliwy do osiągnięcia w tym czasie i takim kosztem, jakim sobie załozyliśmy; Realistic – mocno powiązany z naszym powodem DLACZEGO; Timescales – musi być osadzony w ramach czasowych, pozwalających na weryfikacje celu.

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 6516 times!

3 komentarze

 1. Tereso, bardzo fajny wpis! 🙂

  Z doświadczenia powiem, że dopóki nie określałem celów… wszystko działo się, można powiedzieć losowo. Odkąd zacząłem to robić… wszystko się po prostu układa. Samo w sobie, określanie celu jest sztuką, i warto ją trenować i ćwiczyć. Ważne by określać je najbardziej szczegółowo jak tylko się da. Warto poświęcić na to chwilę czasu. Dzięki niej, już na etapie planowania, możemy wytyczyć sobie odpowiednią do niego ścieżkę, i wyłapać prawdopodobne problemy, które mogą nas na tej drodze czekać. Dzięki temu będziemy mogli pomyśleć jak je wyeliminować lub obejść. Do tego idealnie się nadaje przedstawiony przez Ciebie S.M.A.R.T
  🙂
  Mariusz ostatnio opublikował..27 sposobów na to jak zwiększyć kreatywnośćMy Profile

 2. Fajnie napisany artykuł. Dobrze ujęty kontekst odpowiedzialności, miejsca i etapu w którym się obecnie znajdujemy. Dodałbym tylko, że cel jeszcze powinien być określony w czasie teraźniejszym i pierwszej osobie liczby pojedynczej 🙂
  Pozdrawiam!!!
  Mateusz Brol ostatnio opublikował..Oferta nie do odrzucenia część 2 – nagłówek i zyskMy Profile

 3. Świetny artykuł można z niego wyciągnąć odpowiednie wnioski i zastanowić się co rozumiemy przez osiągnięcie i dążenie do określonego przez nas celu,żeby nadać mu odpowiednia moc:)

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge