Leo Babauta – Skup się (czyli) Prosta droga do sukcesu

2013 by

Leo Babauta - Skup się. Prosta droga do sukcesu

Książkę kupiłam w Gdyni, gdzie ostatnio bylismy z M. Doskonała do czytania w relaksującej atmosferze plażowej kafejki leniwym słonecznym przedpołudniem;)

Książka jest adresowana do tych, którzy starają się żyć i działać atakowani wciąż  rozpraszającymi bodźcami z otoczenia, czyli dla nas – ludzi XXI wieku.

Autor pokazuje w jaki sposób w niesprzyjających skądinąd warunkach, radzić sobie i to całkiem w prosty sposób. Znajdziemy tu wskazówki jak odnieść sukces w drobnych (aczkolwiek ważnych) zmaganiach każdego dnia, niezależnie od tego czy walczysz o zwiększenie własnej produktywności, osiąganie zamierzonych celów, utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej czy też odnalezienie prostoty i spokoju pośród chaosu i zgiełku codzienności.

Owa wskazówka jest w gruncie rzeczy bardzo prosta: Oto ona: Skup się. 

Umiejętnosć koncentracji pozwala nam bowiem naprawdę żyć i tworzyć. Dzięki niej jesteśmy w stanie zwolnić i odnaleźć spokój umysłu. Rozproszenie niszczy kreatywność.

Uproszczenie własnego życia, zredukowanie ilości spraw, które mamy „na głowie” daje nam możliwość zajęcia się tym, co najistotniejsze, tym, co liczy się najbardziej.

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, które określa się mianem ery informacji. Lecz jeśli spojrzeć na to inaczej, można powiedzieć, że żyjemy w erze rozproszenia.

Rozpraszają nas dosłownie na każdym kroku, czy to w domu czy w pracy – przychodzące maile, telefon stacjonarny czy komórka, zawiadomienia od znajomych na facebooku czy innych portalach społecznościowych, przyjaciele, kumple, rodzina, znajomi, pracodawca… Żąda się od nas abyśmy byli dostępni o każdej porze i dla wszystkich.

„Podziel dzień na dwie części: jedną przeznacz na tworzenie, drugą – na przyswajanie wiedzy i porozumiewanie się. I niechaj dzieli je nigdy nieprzebyta droga”.

Jednocześnie stajemy się uzależnieni od: sprawdzania poczty, przeglądania stron i patrzenia, co dzieje się u naszych znajomych na stronach społecznościowych, na blogach i forach. Te czynności dostarczają nam bowiem wzmocnienia pozytywnego. Podobnie sprawa ma się z zażywaniem narkotyków, paleniem, jedzeniem w fast foodach – tutaj także otzrymujemy natychmiastową satysfakcję, wzmocnienie pozytywne.

Nie wystarczy czymś się zajmować - mrówki wciąż są zajęte. Trzeba zadać sobie pytanie, czym się zajmujemy. Leo Babauta jest autorem poczytnego bloga Zen Habits. Wychodzi on z założenia, że otaczający nas nadmiar jest przyczyną problemów ekonomicznych, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym.

W swojej książce podpowiada w jaki sposób uporządkować codzienne życie i odnaleźć spokój, aby skupić się na sprawach dla nas najważniejszych. Autor podpowiada jak pokonać „przeszkadzajki” i zacząć tworzyć, jak przestawić się z trybu reaktywnego na tryb aktywny – dający wymierne efekty i wewnetrzną satysfakcję.

Upraszczanie życia w dzisiejszych czasach jest sporym wyzwaniem, lecz w ostatecznym rozrachunku bardzo się opłaca.

Dwie z najlepszych rad zawartych w książce to:

1. „Naucz się mówić „nie” – Jeśli zgodzisz się zrobić wszystko, o co cię poproszą, pozwalasz na to, by cały twój czas wypełniło realizowanie zadań ważnych dla innych osób, a niekoniecznie dla ciebie. Odmawiając, pokazujesz, że jesteś nieustepliwy i cenisz przede wszystkim własny czas. Niekiedy trudno jest powiedzieć „nie”, ale jesli czasem to zrobisz, będziesz mógł zająć się tym, co jest ważne, a nie tylko tym, co pochłania czas.”

2. „Próbuj robić mniej rzeczy – Jest to trudne dla większości osób, ponieważ jesteśmy uczeni, że ten, kto pracuje więcej, jest bardziej produktywny. Gdy wyglądamy na zajętych, ludzie sądzą, że dużo osiągamy i jesteśmy ważni. Ale to nieprawda. To, że ktoś jest zajęty, nie znaczy nic poza tym, że jest obciążony robotą. Można duzo czasu pooświęcić zadaniom pozbawionym znaczenia. Produktywość polega na robieniu tego, co istotne, i nie zawsze wiąże się, z szalenczym tempem pracy. Skup się na mniejszej liczbie zadań i niech będą to sprawy o doniosłym znaczeniu.”

Leo Babauta - Skup się. Prosta droga do sukcesu_okladkaKsiążka dostępna pod adresem:

Leo Babauta – Skup się. Prosta droga do sukcesu (2012)

 

 

 

 

 

 

 

xxx

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 89754 times!

Related Posts

Tags

Share This

4 komentarze

 1. Bardzo dobry wpis (że tak nieprawidłowo podsumuję :)). Nie znam tej książki (jeszcze), ale raczej się z nią zapoznam (w najbliższym czasie:)). Bardzo mądrze piszesz o tym, jak zwiększyć naszą efektywność … priorytetyzować zadania i wykonywać jedno po drugim (jedno na raz…). Niby to takie proste…i w dodatku oczywiste, a jednak muszą powstawać takie książki, które o tym piszą… ponieważ ludziom trzeba rzeczy oczywiste przedstawiać/mówić/pisać… dużymi literami, i raz za razem (chyba):P
  Mariusz ostatnio opublikował..Kiedy nie masz szans w e-biznesieMy Profile

 2. Świetnie to ujęłaś, żyjemy w sferze rozproszenia, ale również przerostu informacji. Ja mam nieustające wrażenie, że mam jeszcze tyle do przeczytania czy obejrzenia, że mnie ominą ważne informacje. Cóż, trzeba wybrać na czym się skupić. I w biznesie jest to kluczowe, ale jeśli mamy różne zainteresowania i jest ich sporo, to ja mam problem. Chciałabym wiedzieć wszystko 🙂 Może tak książka pomoże ogarnąć sytuację.
  Iwona Sobieraj ostatnio opublikował..Jak zarabiać w internecie czyli wybieramy temat na Twój eBiznesMy Profile

 3. Leo Babauta w tej książce nadal propaguje swój minimalizm. Poprzednie jego książki też są świetne. Skupienie się na ważnych rzeczach to kolejna układanka jego filozofii – mniej informacji, niej nieważnych bodźców, to również upraszczanie i minimalizacja. Bo te procesy nie tylko odnoszą się do wyrzucania zbędnych gratów z domu, ale też porządkowania własnej głowy.
  Przemek Pufal ostatnio opublikował..Czym stres jest, a czym nie jestMy Profile

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge