Kto z kim przestaje… czyli analiza wpływu

2013 by

nigdy-nie-lekcewaz-potegi-wplywu-innych

Jeśli chciaśbyś przeanalizować to, co w największym stopniu ukształtowało osobe, jaką jesteś w chwili obecnej, to na  szczycie tej listy byłyby z pewnością ludzie i myśli, które wybrałeś. Mr. Shoaff dał mi swego czasu bardzo ważne ostrzeżenie, którym chciałbym się z Tobą podzielić. Powiedział:

„Nigdy nie lekceważ potegi wpływu”.

Rzeczywiście, wpływ ludzi wokół nas jest potężny! Wiele razy nawet nie zdajemy sobie sprawy jak mocno wpływają na nas, ponieważ generalnie taki wpływ rozwija się przez dłuższy okres czasu.

Presja otoczenia ma szczególną moc, ponieważ jest bardzo subtelna. Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy wydają wszystko, co zarobią, istnieje duża szansa, że i Ty wydasz wszystko, co zarobisz. Jeśli w Twoim otoczeniu są ludzie, którzy chodzą cześciej na kręgle niż na koncerty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz postepował tak samo. Jeśli spotykasz się z ludźmi, którzy nie czytają, prawdopodobnie Ty także nie będziesz czytać. Tym sposobem inni ludzie magą powoli „wytrącać” nas  z obranej przez nas drogi, aż w końcu pytamy siebie: „Jak się tu znalazłem?”

Musimy zatem starannie studiować ten subtelny wpływ, jeśli naprawdę pragniemy, by nasze życie było takie, jakie sobie zaplanowaliśmy.

Pozwól zatem, że zadam Ci trzy kluczowe pytania. Mogą one pomóc Ci w lepszej analizie Twoich obecnych związków z innymi ludźmi.
Oto pierwsze pytanie:

„Jakimi ludźmi się otaczam?”

Przywołaj w myślach ludzi, z którymi przebywasz najczęściej. Następnie przyjrzyj się każdej z tych osób pod kątem wpływu jaki  jest ona w stanie w jakikolwiek sposób wywrzeć na Ciebie.

Drugie pytanie brzmi:

„Co pod ich wpływem faktycznie robię?”

To ważne pytanie. Co robię, na co mają wpływ inni? Czego słucham pod ich wpływem? Co czytam? Gdzie chodzę? Jak wpływają na sposób mojego myślenia?  W jaki sposób się przy nich wyrażam i co mówię? Jak się dzięki ich obecności czuję? Musisz poważnie przestudiować to, w jaki sposób inni wpływają na Ciebie – zarówno negatywnie jak i pozytywnie.

Oto ostatnie pytanie:

„Czy uważam, że to jest w porządku?”

Być może każdy człowiek, z którym się spotykasz ma na Ciebie pozytywny i energetyzujący wpływ. Nawet wtedy przyjrzyj się, czy w tym koszyku nie ma jakichś zgniłych jabłek. Wszystko, co tutaj sugeruję to, żebyś potrafił spojrzeć na te sytuacje z bliska i możliwie obiektywnie. Wszystko jest warte drugiego spojrzenia, szczególnie moc oddziaływania bliskiego otoczenia.

Bardzo łatwo zlekceważyć rzeczy, które wpływają na nasze życie. Mógłbyś przecież powiedzieć: „Żyję tutaj, ale nie sądzę, by miało to znaczenie. Otaczają mnie ci ludzie, ale nie sądzę, by to mnie w jakiś sposób mogło ranić”. Ja przyjrzałbym się temu bliżej.

Pamiętaj, wszystko ma znaczenie! Oczywiście, niektóre rzeczy liczą się bardziej niż inne, ale wszystko ma jakiś skutek. Musisz stale sprawdzać, czy Twoje związki z innymi ludźmi przechylają się w skali w kierunku pozytywnym czy negatywnym.

Może słyszałeś historię o małym ptaszku. Osłonił swoją głowę małymi skrzydelkami i płakał. Zobaczyła go sowa  i zapytała: „Hej mały, czy ty płaczesz?” „Tak” odpowiedział mały ptaszek i odsłonił oczka. „Oh, rozumiem” powiedziała sowa – „Płaczesz, bo duży ptak wydziobał ci oczy”. A mały ptaszek na to: „Nie, nie płaczę z tego powodu. Płaczę, ponieważ mu na to pozwoliłem.”

Łatwo jest pozwolić, by wpływ jaki mają na nas inni ludzie, kształtował nasze życie; pozwolić, by nasze związki determinowały wyznaczony przez nas kierunek; pozwolić, by presja otoczenia paraliżowała nasze własne marzenia; i pozwolić nieść się fali.

Pytanie brzmi, czy  wówczas pozwolimy sobie stać się takimi jakimi rzeczywiście chcielibyśmy być?

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 6557 times!

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge