Jak przekuć marzenia w cele?

2013 by

Zapisane cele to marzenia z określoną datą ich realizacji. Brian Tracy

Jedną z niezwykłych rzeczy, którymi zostaliśmy obdarowani jako istoty ludzkie, jest niezaspokojone pragnienie posiadania marzeń o lepszym życiu, oraz nasza zdolność do wyznaczania celów, dzięki którym nasze marzenia stają się rzeczywistością.

Pomyśl tylko: możemy spojrzeć głęboko w nasze serca i marzyć o lepszej sytuacji dla nas i naszej rodziny; marzyć o lepszym życiu finansowym i o lepszych relacjach lub lepszym zdrowiu; marzyć o lepszym życiu duchowym. Lecz to, co czyni marzenia jeszcze bardziej potężnymi, to fakt, że dano nam również możliwość do podążania za tymi marzeniami. Co wiecej, nie tylko do podążania za nimi, ale także poznawczą zdolność do układania planow i budowania strategii (wyznaczania  celów), aby te marzenia zrealizować. Jest to potężna zdolność!

Jakie są Twoje marzenia i cele?

To nie to, co już masz lub co zrobiłeś, ale czego chcesz. Czy kiedykolwiek naprawdę usiadłeś w ciszy i pomyślałeś o swoich życiowych wartościach i zdecydowałeś, czego tak naprawdę chcesz? Czy kiedykolwiek poświęciłaś  czas, by naprawdę zastanowić się, posłuchać w ciszy swojego serca, zobaczyć jakie marzenia w nim żyją?

Twoje marzenia istnieją w Twoim sercu. Każdy je posiada. Mogą one kryć się pod powierzchnią, lub są od lat pogrzebane głęboko, ponieważ inni powiedzieli Ci, że są one głupie lub dziwaczne. Ale one wciąż tam są.

Zatem skąd mamy wiedzieć jakie są rzeczywiście nasze marzenia? Jest to bardzo interesujący proces związany przede wszystkim ze sztuką słuchania. Nie chodzi tu o słuchanie innych, ale o wsłuchanie się w siebie.

Jeśli słuchamy innych, słyszymy o ich planach i marzeniach (i wielu z nich będzie chciało, aby ich plany i marzenia stały się naszymi).  Jeśli słuchamy innych, nigdy nie będziemy spełnieni. Będziemy jedynie ścigać nieuchwytne marzenia, które nie są zakorzenione głeboko w nas. Nie, musimy słuchać naszych własnych serc.

Przyjrzyjmy sie kilku praktycznym krokom, które pozwolą nam usłyszeć jakie marzenia kryją się w naszych sercach:

Poświęć czas na przemyślenia w ciszy. Jest to coś, czego nie robimy dość często w naszej zabieganej codzienności. Spieszymy się, pędzimy, ponaglamy i stale słyszymy jedynie hałas wokół nas. Twoje ludzkie serce powinno mieć czas w ciszy, aby przyjrzeć sie temu, co jest wewnątrz. Kiedy sluchamy w ciszy naszego serca, zaczyna ono swobosnie szybować i wznosi się na skrzydłach naszych WŁASNYCH marzeń! Wyznacz sobie spokojny „czas na marzenia” w tym tygodniu. Bez innych ludzi. Bez telefonu. Bez komputera. Tylko Ty, kartka, długopis, i Twoje myśli.

Myśl o tym, co naprawdę Cię porywa. Kiedy siądziesz w ciszy, pomyśl o tych rzeczach, które rzecywiście sprawiają, że krew w Twoich żyłach płynie szybciej. Co KOCHASZ robić, czy to dla zabawy czy też jako sposób na życie? Co chiałbyś naprawdę osiągnąć? Czego nie bałbyś się spróbować, gdybyś miał pewność, że odniesiesz sukces? Jakie wielkie myśli wprawiają Twoje serce w stan ekscytacji i radości? Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, będziesz czuł się wspaniale i znajdziesz się w „strefie marzeń”. Tylko wtedy kiedy dojdziemy do tego punktu, doświadczymy realnej siły naszych marzeń!

Zapisz wszystkie marzenia jakie masz. Nie myśl o żadnym z nich, że jest zbyt dziwaczne lub głupie – pamiętaj, teraz marzysz! Pozwól, by Twoje myśli biegły swobodnie i zapisuj je.

A teraz ustal,  które z Twoich marzeń mają pierwszeństwo. Które z nich są najważniejsze? Które są najbardziej wykonalne? Które z nich chciałbys najbardziej osiągnąć? Spisz je w takiej kolejności, w której będziesz je później realizował. Pamiętaj, zawsze zdążąmy w kierunku DZIAŁANIA, nie samego marzenia.

Życie jest zbyt krótkie, abyś mógł pozwolić sobie na zaniedbanie swoich marzeń. Pewnego dnia Twoje życie będzie dobiegało końca, i wszystko, co będziesz mógł zrobić, to spojrzeć wstecz. To, co zobaczysz może odzwierciedlać radość albo żal.

Ci, którzy marzą, którzy wyznaczają sobie cele i pracują nad nimi, aby żyć życiem jakie sobie wymarzyli, sa tymi ludźmi, którzy doświadczą prawdziwej radości i uczucia pokoju kiedy ich życie będzie dobiegać końca. Na koniec będą wiedzieli, że wykonali dobrą pracę dla siebie i swojej rodziny.

Pamiętaj: to są te marzenia i cele, które rodzą się w głębi Twojego serca i umysłu. Są to uniklne cele, tylko Twoje cele, które pochodzą z tego, do czego zostałeś stworzony i czym obdarowany, aby się stać.

 

Polecane książki:

Określony cel główny – cz. II Praw Sukcesu Napoleona Hilla

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 10190 times!

Share This

9 komentarzy

 1. Bardzo podoba mi się ten wpis… 😀

  Marzenia to nasze myśli…

  Natomiast marzenia realizowane = myśli + ukierunkowane ku nim działanie…

  Bez działania nie nastąpi krystalizacja marzeń…

  A żeby działać z sensem… trzeba zrobić to co napisałaś 🙂
  Mariusz ostatnio opublikował..Podsumowanie roku 2012My Profile

 2. Bardzo inspirująca notka. Wszyscy zasługują na szczęście ! Walcz o swoje marzenia i nigdy ale to nigdy nie poddawaj się !

 3. Widzisz, każdy z nas ma marzenia, które chce spełnić. Problem jednak w tym, że często te marzenia w wirze codziennego życia schodzą na dalszy plan. Oglądasz w telewizji lub spotykasz się z ludźmi, którzy wiele osiągnęli w życiu, jednak sam niejako rezygnujesz ze swoich marzeń, godząc się z tym, jak jest i myśląc: „ze mną jest inaczej, mnie się nie uda”.
  Latisha U. Stark ostatnio opublikował..No last blog posts to return.My Profile

 4. Od marzeń do ich realizacji bardzo daleka droga. Najważniejszy jest plan i małe cele, które pomagają nam zrealizować to marzenie, o którym mówimy. Pracuję codziennie po kilkanaście godzin realizując te małe cele, które przybliżają mnie do mojego marzenia!
  Denis ostatnio opublikował..Jak ustawić stronę startową w Google Chrome?My Profile

 5. Wyzwolona energia atomu zmieniła wszystko za wyjątkiem naszego sposobu myślenia, jednak Ten kto myśli jest niebezpieczny – wiedza i świadomość wyzwoliła więcej ludzi niż wszystkie rewolucje i powstania. Strzeż się jednak przed skutkami swoich nauk i poczynań, albowiem większość ludzi woli żyć w niewoli. Wolność oznacza odpowiedzialność, dlatego właśnie tak wielu tak się jej lęka, a najbardziej przewrotnym i skutecznym systemem jest taki, który tworzy niewolników dumnych i zadowolonych ze swej niewoli. Ci, którzy poświęciliby swoją wolność dla bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich. Pamiętaj, że na każdym szczycie jest tylko światło, chłód i samotność, która jest ceną wolności umysłu i ducha. Jeśli chcesz dążyć ku Prawdzie, musisz iść w samotności. Często, czym więcej ludzi jest wokół ciebie, tym bardziej jesteś samotna, jest to bowiem stan umysłu i brak zrozumienia. Nie obawiaj się ciszy – głupiego ogłupi ona jeszcze bardziej, tobie przyniesie zrozumienie. Przenigdy nie zanurzaj się w hałaśliwej ciżbie, aby zagłuszyć krzyk swojej samotności – wyjdź naprzeciw swojej wolności i patrz jej w oczy – śmiech i kpiny będą twoim płaczem. Ty pamiętaj jednak, że to najcenniejszy skarb i choćby wtrącono cię do ciemnego lochu, duch twój będzie wolny niczym ptak.
  Kathleen B. Hodge ostatnio opublikował..No last blog posts to return.My Profile

 6. Tak. Aby zrealizowac marzenie, trzeba go sobie jak najbardziej uzmysłowic (urealnic wyobraźnią w umyśle). Np. gdy chcecie rzucic palenie, to trzeba całego siebie urealnic jako już – nie palącego. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazic siebie jako już bez nałogu, to nigdy nie osiągniesz celu. Po prost stając się tym kim chcesz byc zaczynasz realizowac Wielkie Działanie. Do tego musisz posiadac niezbędne cechy sfinksa. To znaczy; wysoki wzlot myśli (musisz byc inzynierem, a nie technikiem swojej pracy – orle skrzydła u Sfinksa). Po wtóre musisz posiadac zapalczywośc lub inaczej zainteresowanie do wykonania swojej roboty – to lwia częśc u Sfinksa. Terco, to upartośc w dążeniu – tułów i ogon byka u Sfinksa. Musisz wiedziec, że cele osiąga się dzięki ciągłej koncentracji, a nie gdy od czasu do czasu się przyłożymy. Musimy wiedzic, że nie możemy liczyc na pozytywny zbieg okoliczności i osiągniemy cel. No i kwadro: twarz człeka symbolizuje ostrożnośc, przebiegłośc i chytre omijanie dużych przeszkód.
  To takie abecadło do działania. Nie mogę zdradzic Wam innych tajemnych czynników przyspieszających realizacje Wielkiego Działania, bo to już wykracza poza ramy tego artykułu. Pozdrawiam: George Buqdal

 7. niestety moje marzenia nie spełniają się mimo moich starań. Chcę aby moje dziecko odnalazło się robiłam wszystko w tym kierunku lecz wszystkie metody zawiodły . W grudniu t.r. mija 10 lat. Marzę by moje wnuczęta które wychowuję były w zyciu kimś. Marzę o ciszy i lepszym życiu o niewielkim domku z ogródkiem. To chyba za wiele , marzenia na szczęście nie kosztują a pomarzyć każdy może.
  Duane Cole ostatnio opublikował..No last blog posts to return.My Profile

  • Duane Cole, nie rozumiesz mojego w/w przesłania. Ty tylko pragniesz i nie ma w tym kszty przemyślanego działania. Samo pragnienie osiągnięcia jakiegoś celu jest tylko przeszkodą do jego zrealizowania. To tylko słomiany ogień. Choc pali się dostatecznie długo, to jedynie co z niego jest, to może tylko wydzielające się ciepło. Samo pragnienie osiągnięcia celu jest przeszkoda do zbudowania drugiej składowej realizacyjnego wichru. Dlatego np. łatwiej przychodzi nam załatwic jakąś ważną sprawę koledze, niż gdybyśmy chcieli ją sałatwic dla nas samych.

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge