Jak mieć wspaniałe relacje z innymi?

2012 by

Każdy człowiek, którego spotykam, jest ode mnie w pewien sposób lepszy. Tak postrzegam ludzi. Ralph Waldo Emerson

 

Nic nie przynosi więcej radości w życiu niż satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Głębia znaczenia, zrozumienia i wdzięczności, które tego rodzaju związki ze sobą niosą, jest  niemal nieograniczona. I rzecz jasna, jak wielu ludzi odkryło, nic nie przynosi tak wiele bólu jak niesatysfakcjonujący i rozbity związek z kimś, kto jest Ci drogi.

To związki z innymi ludźmi sprawiają, że świat się „kręci”. Ku lepszemu lub ku gorszemu. Ale wspaniałą rzeczą jest to, że możemy zrobić naprawdę wiele, aby zwiększyć nasze szanse na posiadanie fantastycznych związków – relacji, które są satysfakcjonujące i ekscytujące, bogate w znaczenie, radość i miłość. Istnieją podstawy, które rządzą większością ludzkich relacji. Oto moja lista ośmiu istotnych rzeczy, które – wierzę – stanowią podstawy satysfakcjonujących i zdrowych relacji.

Miłość

Wszystko zależy od Twojej definicji miłości. Większość ludzi myśli, że miłość jest uczuciem, ale mocno dyskutowałbym z tym punktem widzenia. W rzeczywistości pojęcie „lubię” jest naprawde tym, co czujemy.

Kiedy mówisz, że kogoś lubisz, mówisz o tym jak się czujesz. Lecz kiedy mówisz, że kogoś kochasz, niekoniecznie mówisz o tym, jak się czujesz w stosunku do tej osoby. Miłość jest o wiele bardziej głębsza niż samo uczucie. Miłość  jest pewnego rodzaju zobowiązaniem, które podejmujemy w stosunku do ludzi; zobowiązaniem, że zawsze będziemy traktować tę osobę dobrze  i z szacunkiem.

Aby mieć zdrowe relacje z innymi, nie musimy kochać każdego. Nie musimy ich nawet lubić, mając na uwadze to, jak czujemy się w stosunku do nich. Ale bazując na naszej powyższej definicji miłości, powinniśmy traktować ich dobrze i z szacunkiem. Jest to podstawa wszyskich zdrowych relacji.

Służenie innym

Mój dobry przyjaciel Zig Ziglar mawia, że „możesz mieć w życiu wszystko, czego tylko zapragniesz, jeśli tylko pomożesz wystarczającej liczbie ludzi osiągnąć to, czego oni chcą w życiu”.  Idea, o której on mówi to mieć serce i życie, które skoncentrowane jest na służeniu innym ludziom. Ma to zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Otwarta i szczera komunikacja

Każdy świetny związek opiera się na  umiejętności otwartego i uczciwego porozumiewania się. Komunikowanie się pozwala nam wyrazić słowami to, co jest w nas i umożliwia nam nawiązanie i podtrzymanie kontaktu z inną osobą. Czyż porozumiewanie się nie jest wspaniałe? W procesie komunikacji jedna osoba może przekazać to, co czuje i jak się czuje, aby druga osoba mogła to odkryć i także poczuć i zrozumieć.

I to jest istotny cel w dobrych relacjach – komunikować sie, mówić sobie nawzajem to, co myślimy i jak sie czujemy. Pozwala nam to nawiązać i budować relację. Czasem jesteśmy jedynymi, którzy mówią, innym razem słuchamy. Tak czy inaczej centralną zasadą jest komunikowanie się, mając na względzie budowanie relacji i czynienie jej silniejszej. I to, co w tym najbardziej ekscytujące: Jeśli tylko komunikujemy się, możemy jakoś przetrwać. Lecz jeśli komunikujemy się umiejętnie, możemy zdziałać cuda!

Życzliwość

Mówiąc wprost, nasze związki działają lepiej kiedy jesteśmy przyjaźnie nastawieni do innych. Przyjazne nastawienie jest jak amortyzator i może złagodzić wyboistą drogę, której czasem doświadczamy w naszych relacjach. Radość i pogoda ducha pomaga nam przejść długą drogę w kierunku budowania trwałych relacji z innymi.

Mam na myśli to, że przecież nikt nie chce być w otoczniu ludzi zrzędliwych, prawada? Faktem jest, że im bardziej życzliwy jesteś, tym więcej ludzi będziesz mieć wokół siebie, którzy będą chcieli dążyć do budowania długotrwalych, wzajemnie korzystnych relacji z tobą. A więc głowa do góry, uśmiechnij się, miej zawsze w zanadrzu miłe słowa do powiedzenia dla innych, traktuj ludzi z wielką dozą życzliwości, a zobaczysz, że Twoje relacje z innymi poprawią się.

Cierpliwość

Ludzie są tylko ludźmi, mamy mnóstwo czasu, aby ćwiczyć się w cierpliwości. Ludzie nie są doskonali i stale nas zawodzą. I odwrotnie, my także zawodzimy innych. A więc kiedy próbujemy mieć więcej cierpliwości dla innych, potrzebujemy także ich cierpliwości. Myślę, że zbyt często relacje rozsypują się, ponieważ ludzie rezygnują i tracą swoją cierpliwość.

Mówię tu o tych wszystkich związkach, małżeństwach, relacjach biznesowych, etc. Badania dowodzą, że te małżeństwa, które przeszły przez spore  zawirowania i poradziły sobie z tym, są bardzo mocne. Cierpliwość odnosi sukces. Ci, którzy zrezygnowali zbyt wcześnie lub z powodu tego, że druga osoba nie jest doskonała, często zapominają, że ich następny przyjaciel, następny narzeczony, następny biznesowy partner nie będzie doskonały także! A wiec, postanówmy sobie, że będzemy rozwijać tę umiejętność i uczyć się jak mieć więcej cierpliwości.

Lojalność

Lojalność jest zobowiązaniem w stosunku do drugiej osoby. Niestety, lojalność jest dzisiaj często brakującym elementem w wielu związkach. Zapomnieliśmy, co oznacza bycie wiernym. W jakimś stopniu wpłynęła na to nasza konsumencka mentalność. Ludzie nie są już dłużej przywiązani do produktu. I, niestety, wiele firm nie jest lojalnych w stosunku do swoich klientow. Rozszerzyło się to na nasze związki. Ale jedną rzeczą jest przestawić się na proszek do prania innej marki, a zupełnie inną rzeczą jest zmieniać przyjaciół.

Czasem po prostu musimy zobowiązać się do bycia lojalnym i pozwolić naszemu związkowi wzrastać. Potrzebujemy wyższego poziomu przywiązania. Ten rodzaj wierności przeniesie nasze związki na o wiele głębszy poziom. Co za potężne i bezpieczne uczucie wiedzieć, że jesteś w związku z kimś, kto jest lojalny w stosunku do Ciebie, a Ty w stosunku do niego – że żadne z Was nie odejdzie nawet kiedy zrobi się ciężko.

Wspólny cel

Jedną z podstaw zdrowych związków jest posiadanie wspólnego celu,  i często jest to element, który początkowo jest pomijany, ale dla długotrwałych relacji jest bardzo istotny.

Pomyśl jak wielu przyjaciół spotkałeś w przeciągu tego roku podczas pracy nad wspólnym celem. Może był to ktoś, kogo spotkałeś kiedy podczas uprawiania sportu, podczas pracy nad kampanią społeczną, uczestnicząc w seminarium, w Twoim biurze, lub gdziekolwiek, gdzie znaleźliście się razem, aby pracować nad wspólnym celem.

Pracując razem, budując razem, ponosząc wspólnie porażkę czy odnosząc razem sukces – wszystko to podczas podążania ku wspólnemu celowi – to jest właśnie to, z czego „ulepione” są związki. Znajdź ludzi, z którymi masz wspólne cele i zasadź ziarna wspaniałych relacji, a następnie zbieraj długotrwale korzyści.

Zabawa

Wszystkie świetne relacje mają w sobie element zabawy. Nie chodzi tu koniecznie o glośną, hałaśliwą zabawę, chociaż sprawdza się ona w niektórych związkach. Ale nawet w relacjach biznesowych powinno być nieco zabawy. Powinno być zabawne robić interesy z tymi, z którymi masz zamiar mieć długotrwałe relacje biznesowe. Zabawa wnosi zadowolenie i  przyjemność do związków i jest to bardzo ważne.

Myślę, że czasami ten kluczowy element może być łatwo zapomniany lub zlekceważony w naszych rodzinach i relacjach partnerskich. Zabawne rzeczy, które robiliśmy początkowo w nowych związkach, po jakimś czasie mogą być przyjmowane za pewnik lub po prostu przepadają, a my przestajemy troszczyć się o stwarzanie zabawy i radości. Zatem pamiętajmy, aby świadomie stwarzać zabawne sytuacje i momenty, ponieważ są one spiwem, które trzyma nasze wspólne wspomnienia i czyni nasze życie wspaniałym.

 

Jest wiele kluczowych składników, aby stworzyć i utrzymać wspaniałe, długotrwale relacje. Kazdy z tych ośmiu, które omówiliśmy wnosi unikalną dynamikę i nagrodę w nasze relacje. Zacznijmy koncentrować się na poprawianiu naszych związkow z innymi w tych obszarach, a zobaczymy jakie cuda się wydarzą!

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 4719 times!