Formuła porażki

2012 by

 

Nie ma czegoś takiego jak porażka, są tylko rezultaty. 

Porażka nie jest pojedynczym, katastrofalnym wydarzeniem. Nikt nie ponosi porażki z dnia na dzień. Porażka jest nieuniknionym rezultatem nagromadzenia negatywnego myślenia i błędnych decyzji.

Ujmując rzecz prościej, porażka to nic innego jak kilka błędów w rozumowaniu powtarzanych dzień za dniem.

Dlaczego jednak ktoś miałby popełniać błędy, a nastęnie być na tyle głupim, aby powtarzać je każdego dnia? Odpowiedź brzmi: ponieważ myśli, że nie ma to znaczenia.

W istocie nasze codzienne działania nie wydają się być aż tak ważne. Drobne przeoczenia, marne decyzje lub starata jednej tylko godziny nie skutkują natychmiastowo i nie są czymś, co łatwo byłoby zmierzyć. Częściej niż nam się wydaje uciekamy od natychmiastowych konsekwencji naszych czynów.

Jeśli np. nie obchodziło nas przeczytanie jednej książki w przeciągu ostatnich 90 dni, ten brak samodyscypliny nie wydaje się mieć natychmiastowego wpływu na nasze życie. A ponieważ nic drastycznego nie dzieje się z nami po tych 90 dniach, powtarzamy ten błąd w ocenie podczas następnych 90 dni, i tak dalej, i tak dalej. Dlaczego? Ponieważ nie wydaje się, by miało to znaczenie. I w tym tkwi wielkie niebezpieczeństwo. Znacznie gorsze bowiem od nieczytania książek jest nie zdawanie sobie sprawy z tego, że ma to znaczenie!

Ci, którzy jedzą zbyt wiele, narażeni są na zdrowotne problemy w przyszłości. Jednakże zadowolenie z tego momentu doraźnej konsumpcji przyćmiewa przyszłe konsekwencje tego typu aktywności. Ludziom po prostu nie wydaje się, żeby to miało aż takie znaczenie.

Podobnie ci, którzy palą lub piją zbyt wiele, podejmują tę niekorzystną dla siebie decyzję miesiąc po miesiącu,
rok po roku… Ponieważ nie odczuwają natychmiastowych konsekwencji, nie wydaje im się, by miało to jakiekolwiek realne znaczenie.
Jednak ból i żal z powodu tych błędów w rozumowaniu jest jedynie odwlekany w przyszłość. Konsekwencje rzadko są natychmiastowe, zamiast tego kumulują się, aż nadchodzi nieunikniony czas porachunków i musimy zapłacić cenę za nasze marne wybory – wybory, które zdawały się nie mieć znaczenia.

Najbardziej niebezpiecznym atrybutem porażki jest jej subtelność.

W krótkim okresie czasu te drobne błędy w rozumowaniu nie wydają sie robić żadnej różnicy. Nie czujemy się przecież wcale tak jakbyśmy ponosili porażkę. Dopóki nic strasznego nie dzieje się w naszym życiu, dopóki nie widzimy natychmiastowych konsekwencji, które zwracają naszą uwagę, po prostu dryfujemy sobie z jednego dnia w drugi, powtarzając te same błędy, pozwalając negatywnym myślom osłabiać nas, słuchając negatywnych głosów i podejmując  błędne decyzje.

Jeśli wczoraj przysłowiowe niebo nie zwalilo nam się na głowę to znaczy, że nasze działania są prawdopodobnie nieszkodliwe. Skoro nie widzimy natychmiastowych konsekwencji, prawdopodobnie bezpiecznie można je powtarzać. Jeśli bowiem „niebo zwaliłoby nam się na głowę” pierwszego dnia kiedy popełniliśmy błąd w rozumowaniu, niewątpliwie natychmiast powzięlibyśmy niezbędne kroki, aby upewnić się, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy.

Niestety, porażka nie upomina nas donośnym głosem tak jak to robili nasi rodzice, kiedy w dzieciństwie pchaliśmy się w tarapaty. To dlatego konieczne jest doskonalenie naszej filozofii, aby móc dokonywać lepszych wyborów. Z jej pomocą stajemy się bardziej świadomomi naszych błędów w rozumowaniu oraz tego, że każdy taki błąd naprawdę ma znaczenie.

I tu dochodzimy do świetnej wiadomości. Otóż równie łatwo jest podążać formułą porażki jak iść za formułą sukcesu

Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny - Brian Tracy

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 4916 times!

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Formuła sukcesu – Jim Rohn - [...] teraz mamy interesujace pytanie warte zastanowienia:  W jaki sposób możemy zmienić formułę porażki w dyscyplinę, której wymaga formuła sukcesu?…

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge