Filozofia mrówek

2012 by

Myśl o zimie całe lato i o lecie całą zimę – oto filozofia mrówek. Jim Rohn

Przez lata uczyłem dzieci o prostym ale mocnym koncepcie – filozofii mrówek. Myślę, że każdy powinien przestudiować  życie mrówek. A to dlatego, że mają one zdumiewającą czteroczęściową filozofię, której pierwsza część brzmi: mrówki nigdy nie rezygnują.  Kiedy się gdzieś kierują i próbujesz im przeszkodzić, zawsze szukają innej drogi. Bedą wspinać się nad lub pod przeszkodą albo próbowac ją obejść. Nie ustaną w szukaniu nowej drogi. Co za sprytna filozofia, nigdy się nie poddawać, szukać sposobu, aby dojść tam, gdzie chcesz się znaleźć.

Po drugie, mrówki myślą o zimie całe lato. To bardzo ważne z mrówczej perspektywy. Nie możesz być tak naiwny, by myśleć, że lato będzie trwać wiecznie. Dlatego też mrówki zbierają pożywienie na zimę w środku lata.

Starożytna historia mówi: „Nie buduj w lecie swego domu na piasku”. Dlaczego potrzebujemy tej rady? Ponieważ ważne jest, aby myśleć z wyprzedzeniem. W lecie masz myślec o sztormach i burzach. Musisz myśleć o skałach wtedy kiedy cieszysz sie piaskiem i słońcem.

Trzecia część filozofii mrówek jest taka, że mrówki myślą o lecie przez całą zimę. To bardzo ważne. Podczas zimy mrówki przypominają sobie: „To nie będzie trwało długo; wkrotce będziemy musiały wyjść”. I w pierwszy ciepły dzień mrówki wyprowadzają się. Jeśli znów zrobi się zimno, ponownie się schowają, aby znowu wychynąć kiedy tylko zrobi się cieplej. Nie mogą się doczekać, by wyjść na powierzchnię.

A oto ostatnia część filozofii mrówek. Jak myślisz, jak dużo mrówki zbierają podczas lata, aby przygotować się do zimy? Tak dużo jak mogą. Co za niesamowita filozofia –„rób-wszystko-co-możesz-zrobić”.

Wow, co za wspaniała filozofia do naśladowania. Nigdy się nie poddawać, patrzeć w przyszłość, być pozytywnie nastawionym  i robić wszystko, co tylko możliwe.

Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 4442 times!

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge