Dwanaście wyzwań

2012 by

 

Człowiek, który chce prowadzić orkiestrę musi odwracać się plecami do tłumu. James Crook

Dwanaście wyzwań to fragmenty z ostatniego zarejestrowanego wystąpienia Jima Rohna w 2004 na Weekend Leadership Event:

1. Rewiduj swoje osiągnięcia

Niezależnie od tego czy chodzi o komunikowanie się, działanie, zarządzanie czy o pracę. Mój ojciec mawiał: „Zawsze rób więcej niż to, za co jesteś opłacany; to twoja inwestycja na przyszłość”. Niektórzy mogą się z tym nie zgadzać.  Systematycznie dokonuj przeglądu swoich osiągnięć. Również jeśli chodzi o to w jaki sposób zwracasz się do swoich dzieci. Pytaj siebie: „Czy nie byłem nazbyt surowy, zbyt uparty? Może powinienem okazać więcej wyrozumiałości i empatii?” Jeśli trzeba nie wahaj sie prosić o pomoc, nie rujnuj swoich relacji poprzez marną komunikację.

2. Staw czoła swoim obawom

Tylko w ten sposób zdołasz je przezwyciężyć. Nie odpędzaj ich; staw im czoła. Powiedz do siebie: „Oto czego się boję. Zastanawiam się, co takiego mogę uczynić, aby to zmienić”.

3. Zmień kierunek

Wcale nie musisz robić tego, co zwykłeś robić przez ostatnie sześć lat jeśli nie przyniosło Ci to pożądanych korzyści. Mój mentor pomógł mi zrewidować ostatnie sześć lat, zatem nie będę powtarzał tych samych błędów przez następne sześć lat. Obierz nowy kierunek i idź tą drogą. Nakłoń się, aby zacząć nowy proces. Nie musisz powtarzać ostatnich sześciu lat. Posprzątaj swoje błędy. Zainwestuj je w następny rok swojego życia. I zobacz jaką to sprawi różnicę.

4. Przyznawaj się do błędów

Czasem musimy przyznać się do swoich błędów przed innymi. Jednym z najlepszych słów w naszym języku jest słowo „przepraszam”. Powodem, dla którego słowo to jest tak wielkie jest to, iż  może ono zapoczątkować nową jakość relacji z drugim człowiekiem. Może spowodować, że dwoje ludzi zacznie iść w zupełnie nowym kierunku. Proste, ale nie łatwe. Kiedy przepraszasz, sytuacja może zmienić się o 180 stopni.

Najważniejsze jednak, abyś potrafił  przyznać się do swoich błędów przed samym sobą. Nie musisz o nich paplać do każdego w sąsiedztwie. Ale nic Ci się nie stanie jeśli usiądziesz i porozmawiasz z samym sobą i powiesz: Nie ma sensu oszukiwać się. Oto gdzie naprawdę jestem. Mam grosze w kieszeni i nie mam nic na swoim koncie w banku. To właśnie powiedziałem do siebie po tym jak pewna harcerka sprzedająca ciasteczka odeszła od moich drzwi z niczym. Porozmawiałem z samym sobą i powiedziałem: Nie dopuszczę, aby się to kiedykolwiek powtórzyło.

5. Przejrzyj swoje cele

Ustaw poprzeczkę nieco wyżej, ustal sobie większe, ambitniejsze cele. Sięgaj wyżej. Idź po coś, co myślałeś,  że jest poza Twoim zasięgiem.

6. Wierz w siebie

Musisz wierzyć w możliwości. Musisz wierzyć, że jutro może być lepsze niż dzisiaj. Lecz przede wszystkim musisz wierzyć w samego siebie. Nie ma takiej umiejętności, której nie mógłbyś się nauczyć; nie ma pozytywnego nawyku, którego nie mógłbyś spróbować wcielić w życie; nie ma kursu, którego nie możesz przejść; nie ma książki, której nie mógłbyś przeczytać.

7. Oszczędzaj swój czas

Czasami mamy zafałszowany obraz tego w jaki sposób spędzamy nasz czas. Bill Bailey* twierdzi, że przeciętna osoba mawia: „Mam jeszcze dwadzieścia (lub więcej) lat przed sobą.” Nie, Bill powie Ci, że masz dwadzieścia razy więcej czasu. Jeśli jeździsz na ryby raz w roku, masz tylko dwadzieścia razy więcej wypadów na ryby, nie dwadzieścia lat na łowienie ryb. Własnie tutaj tak łatwo sie pomylić.

9. Inwestuj zyski

Oto jedna z filozofii, którą przekazał mi Mr Shoaff. Zysk jest lepszy niż płaca. Płaca daje Ci możliwość  przeżycia,  zysk może dać Ci bogactwo. Czy w takim razie możemy zacząć zarabiać profity podczas gdy pracujemy, aby się utrzymać? Odpowiedź brzmi „Tak”.

10.  Znajdź swoje miejsce

Jeśli pracujesz na etacie, znajdź miejsce gdzie bedziesz mógł się najlepiej realizować i służyć innym swoimi talentami. Wielce prawdopoodbne wtedy, że poproszą Cię o zajęcie lepszego stanowiska. Pracuj tak dobrze jak tylko potrafisz.  To najlepsza droga wyjścia. Jeśli pracujesz nad swoimi talentami, one utorują dla Ciebie lepsze miejsca.

7 nawykow skutecznego dzialania Stephen Covey11. Bądź uczciwy

Uczciwości, podobnie jak lojalności, nie możesz domagać się od kogoś innego; możesz jej jedynie wymagać od siebie. Bądź najlepszym przykładem lojalności, a  zdobędziesz lojalnych naśladowców. Bądź najlepszym przykładem uczciwości, a będziesz mieć uczciwych ludzi wokół siebie. Zacznij od siebie.

12. Ćwicz się w samodyscyplinie

Nie mogę dać Ci lepszej rady od tej, gdyż to samodyscyplina tworzy rzeczywistość. Dzięki niej powstają miasta. Zdyscyplinowane działanie stwarza bogactwo, unikalność, namacalne rezultaty.

* Mówca motywacyjny, coach, autor i trener,  jeden z mentorów Jima Rohna.

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 7440 times!

1 Comment

  1. Rewelacyjna lista. Sam się zastanawiam ile z tego realizuję już obecnie 😉 Cytat z 1. coś mi „pachnie” Napoleonem Hillem, ale nie jestem pewien – za dużo ostatnio książek przyswajam…
    Fajnie że zwróciłaś uwagę na 11 – uczciwość oraz lojalność… w dzisiejszych czasach, ludzie lubią na skróty chodzić, a potem się dziwią że nie osiągają sukcesu/celu/przestaje im się powodzić. Niby tak proste, a jednak ciemna strona mocy kusi, i sporo jej ulega. Mimo wszystko, są osoby które mają silny kręgosłup moralny (że nie powiem kodeks) i dobrze na tym wychodzą 🙂

    Dzięki za wartościowy wpis 🙂
    Mariusz Brzostek ostatnio opublikował..Bułka z masłem – 6 mitów SEOMy Profile

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge