Cztery słowa, które czynią życie wartościowym

2012 by

 

Największą wartością w życiu nie jest to co uda Ci się zdobyć. Największą wartością w życiu jest to kim się stajesz. Jim Rohn

Przez lata kiedy poszukiwałem pomysłów, zasad i strategii, które pomogłyby mi w stawieniu czoła życiowym wyzwaniom, natknąłem się na cztery proste słowa, które mogą uczynić życie wartościowym.

Po pierwsze, życie jest wartościowe kiedy się UCZYSZ. Brak wiedzy może okazać się dla Ciebie bolesny. Nie tylko musisz uczyc się jak żyć (istnieć), lecz uczyć się jak prowadzic życie pełne sukcesów.  Życie jest wartościowe jeśli uczysz się ze swego własnego doświadczenia – negatywnego lub pozytywnego.

Uczymy się robić coś dobrze poprzez to, że czasem najpierw zrobimy to coś źle. Uczymy się również z doświadczeń innych ludzi, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Czerpanie z doświadczeń oraz uczenie się z  błędów innych ludzi stanowi cenną wiedzą, ponieważ możemy dowiedzieć się czego unikać bez zbędnego bólu prób i zawodu.

Uczymy się poprzez to, co widzimy,  bądź więc uważny. Uczymy się poprzez to, co słyszymy, bądź zatem dobrym słuchaczem. Sugeruję, abyś był słuchaczem wybiórczym. Nie pozwalaj po prostu byle komu zaśmiecać Twojej umysłu. Uczymy się poprzez to, co czytamy, dlatego ucz się z każdego źródła. Ucz się z książek. Ucz się z wykładów. Ucz się z piosenek. Ucz się z rozmów prowadzonych z innymi ludźmi. Ucz się bez ustanku.

Po drugie Twoje życie będzie wartościowe jeśli będziesz stale PRÓBOWAŁ. Nie możesz po prostu jedynie uczyć się. Musisz zobaczyć czy jesteś w stanie z tą wiedzą coś wartościowego zrobić. Spróbuj coś zmienić. Próbuj robić postępy. Spróbuj nauczyć się nowej umiejętności lub zacznij uprawiać nowy rodzaj sportu.

Nie znaczy to, że musisz robić wszystko, ale jest wiele rzeczy, które możesz robić, jeśli tylko spróbujesz. Postaraj się. Dołóż wszelkich starań. Dlaczegóż nie pójść na całość?

Po trzecie, życie staje się wartościowe jeśli potrafisz WYTRWAĆ. Musisz wytrwać od czasu zasiewu do czasu zbiorów. Jeśli zdecydowałeś się na spotkanie lub jakiś projekt, zobacz co one przyniosą, doprowadź sprawy do końa. Owszem, czasem kwestią rozumu jest zrezygnować z czegoś. Ale po prostu nie wypracowuj sobie nawyku kończenia zadań w połowie.

Wreszcie życie warte jest zachodu jeśli Ci ZALEŻY. Jeśli naprawdę zależy Ci na czymś, uzyskasz pożądane rezultaty w tej dziedzinie. Jeśli zależy Ci wystarczająco, możesz uzyskać niewiarygodne rezultaty. Niech to, co robisz obchodzi Cię na tyle, aby zmieniać swoją rzeczywistość. Zadbaj o to, by inni brali z Ciebie przykład. Zadbaj o to, by wystartować z nowym przedsięwzięciem. Zadbaj o zmiany. Zadbaj o to, by być najlepszym w tym, co robisz. Zadbaj o to, by ustanowić rekord. Zadbaj o to, by wygrać.

Cztery małe, ale o wielkiej mocy słowa: ucz się, próbuj, wytrwaj i dbaj. Pomyśl, jaka zmiana może dokonać się w Twoim życiu, jeśli tylko zdecydujesz się  od dzisiaj wprowadzić je w życie?

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 104355 times!

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge