9 rzeczy ważniejszych niż kapitał

2012 by

Czas jest wart więcej niż pieniądze. Możesz zdobyć więcej pieniędzy, ale nie możesz zdobyć więcej czasu. Jim Rohn

 

Kiedy startujemy z nową firmą czy biznesem, nie ważne przy tym czy jest to coś na full-time czy part-time, wszyscy wyobrażamy sobie jak ważną rzeczą jest posiadanie dużego kapitału, czyli pieniędzy.  Ale założę się, że wiemy także lub choćby słyszeliśmy o ludziach, którzy zaczynali swój biznes nie mając kapitału i po jakimś czasie zbili fortuny. Możesz zatem zapytać w jaki sposób im się to udało?

Cóż, wierzę, że tak naprawdę istnieją pewne rzeczy bardziej wartościowe niż kapitał w znaczeniu pieniędzy, które to rzeczy wiodą do sukcesu w przedsiębiorczości. Pozwól mi przedstawić je w krótkiej liście.

Czas

Czas jest cenniejszy od pieniędzy. Pilnuj by czas, który masz do dyspozycji, nie został zmarnowany, nie został „rozdany”, nie został „rozmieniony na drobne”. Ten czas, kóry zdecydowałeś się zainwestować w swoje przedsiębiorstwo czy biznes, ma przynieść wartość rynkowi, a Tobie profit.  W takim rozumieniu to Twój czas jest Twoim największym kapitałem.

Jak bardzo wartościowy jest czas? Czas dobrze zainwestowany wart jest fortunę. Czas zmarnowany może nas zniszczyć. Czas właściwie zainwestowany może zdziałać cuda, a więc inwestuj swój czas, nie trać go.

Desperacja

Mam przyjaciółkę, której pierwszą dużą inwestycją w swoją firmę była desperacja. Sylvia powiedziała: „Moje dzieci są głodne. Muszę wykonać tę pracę. Jeśli to nie zadzaiała, co zrobię?” Dlatego zainwestowała 1 dolara w swoją firmę sprzedając produkt, w który wierzyła. Ten 1 dolar przeznaczony był na zakup ulotek, tak by mogła dokonywać sprzedaży w handlu detalicznym. Po zebraniu większej sumy pieniędzy zaczęła kupywać produkt hurtowo, aby dostarczać go z swoim klientom z większym zyskiem.

Jeden z moich przyjaciół, Bill Bailey, przybył do Chicago jako nastolatek zaraz po tym jak skończył liceum. I pierwszą pracę jaką podjął było stanowisko stróża nocnego. Ktoś mu powiedział: ” Bill, dlaczego zadowalasz się pracą stroża nocnego?” On odpowiedizał: „Nie miałem na jedzenie”.

Człowiek, który nie ma za co zjeść zdecyduje się na wszystko, aby zapewnić sobie przeżycie. Bill musiał  gdzies pracować – robota stróża nocnego? nie ważne gdzie.  Kilka lat później Bill (w 1972 r.) jest laureatem nagrody Horatio Alger (jednej z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych m.in. innowatorom i przedsiębiorcom) , bogaty i wpływowy. Poza tym jest jednym z najwspanialszych przykładów stylu życia jaki znam. Ale, jego pierwsza praca to było tylko robota stróża nocnego. Desperacja może być potężnym bodźcem motywacyjnym. To wtedy kiedy mówisz: „Muszę to zrobić” uruchamiasz w sobie moc potrzebną, aby to zrobić.

Determinacja

Determinacja mówi: Będę. Sylvia powiedziała: „Muszę znaleźć klientów”. To była desperacja. Po drugie powiedziała: „Znajdę kogoś zanim ten dzień się skończy”. I rzeczywiście, znalazła kogoś. Powiedziała dalej: „Jeśli to zadziałało raz, zadziala na pewno po raz kolejny”. Ale okazało się, że następna osoba powiedziała: ” Nie”. A więc teraz w co musisz zainwestować?

Odwaga

Odwaga jest bardziej wartościowa niż kapitał. Jeśli masz tylko 1 dolara, ale za to wystarczająco dużo odwagi, mówie Ci, masz  dobrą przyszłość przed sobą.  Odwaga pomimo okoliczności. Ludzie są w stanie robić najbardziej niewiarygodne rzeczy bez względu na to, co sie dzieje wokół. Czyż wszyscy nie słyszeliśmy o takich historiach? Odwaga pomimo, nie z powodu, ale pomimo. Sylvia musiała wykazać się odwagą, aby dokonać następnych 3-4 sprzedaży i przetrwać wszystkie „Nie”, które pojawiały się na jej drodze.

Ambicja

„Wow! Jeśli mogę sprzedać 3, mogę sprzedać 33, mogę nawet sprzedać 103”.  Sylvia jest teraz olśniona przez jej własne marzenia o przyszłości.

Wiara

Teraz Sylvia zaczyna wierzyć, że jej produkt jest rzeczywiście na wysokim poziomie. To jest prawdopodobnie bardzo dobra firma. A następnie zaczyna wierzyć w samą siebie. Sylvia, samotna matka, z dwójką dzieci, bez pracy. „Mój Boże, mam zamiar wydostać się z tego!”. Jej wiara w siebie zaczyna gwałtownie wzrastać. Są to inwestycje, których nie da się wymienić na żadne pieniądze.Pieniądze nie są w stanie ich zapewnić. Co jeśli miałbyś milion dolarów i brak wiary w siebie? Tak naprawdę byłbyś ubogi. Oto nastepny powód dlaczego Sylvia jest teraz milionerką.

Pomysłowość

Zaprzegnij swój umysł do pracy. Jak większość z nas prawdopodobnie wykorzystujesz tylko 1/10 potęgi swojego mózgu. Co jeśli zdecydowalibyśmy się zatrudnić pozostałe 9/10 ? Nie uwierzyłbyś, co może się wydarzyć. Pod wpływem rozwiniętej wyobraźni ludzie są w stanie stworzyć niesamowite rzeczy, mogą też robić najbardziej intrygujące rzeczy. Pomysłowość. Ile jest warta pomysłowość? Fortunę. Jest bardziej wartościowa od pieniędzy. Wszystko, co potrzebujesz to 1 dolar i mnóstwo pomysłowości. Zanjdź sposób na to, aby Twój pomysł stał się rzeczywistością.

Pasja

Czy istneje jakiś substytut dla pasji? Na pewno nie są to pieniadze. Pieniądze nie mogą kupić ani serca ani duszy, które wkladasz w to, co robisz. Pasja jest dużo bardziej wartościowa niż milion dolarów. Milion dolarów bez serca i duszy, to nie jest prawdziwe życie. Możesz je mieć, ale będziesz  mało skuteczny, będziesz się męczył. Pasja jest jak niewidzialna magia, ktora popycha ludzi. Popycha ludzi do kupowania, popycha ludzi do podejmowania decyzji, popycha ludzi do działania…

Osobowość

Musisz „wyszykować” i naostrzyć swoją własną osobowość. W rzeczywistości posiadamy wiele osobowości. Po prostu rozwijaj je efektywnie każdego dnia, nie ważne z kim rozmawiasz, czy jest to dziecko czy partner biznesowy, czy jest to osoba bogata czy też ktoś ubogi.

Unikalna osobowość czuje sie „jak w domu” w dowolnyum miejscu na świecie. Jeden z moich mentorów, Bill Bailey, mawiał: „Musisz się nauczyć czuć się tak samo komfortowo kiedy jesteś w malej chałupie w Kentucky, pijąc piwo i ogladając walkę z Winfredem, moim starym przyjacielem, jak też w rezydencji w Waszyngtonie jako gość wpływowego i majętnego senatora”. Naucz się poruszać z taką samą łatwością bycia, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z bogatymi czy też z biednymi. Wówczas nie zrobi dla Ciebie różnicy to, czy ktoś jest bogaty czy biedny.

Unikalna osobowość to sznasa na wyjątkowe relacje z ludźmi. Jest to rodzaj osobowości, która czuje się komfortowo w niemal każdej sytuacji.

I w końcu, nie zapominaj o charyzmie i wyrobieniu. Charyzma z odrobiną pokory. Ta cała lista jest bardziej wartościowa niż pieniądze. Z jednym dolarem i tą listą, ktorą Ci podałem, świat jest Twój. Należy do Ciebie, jakiejkolwiek jego części pragniesz, jakiegokolwiek rozwoju życzysz sobie w swoim życiu.

Sekret to kapital. Ale to ten rodzaj kapitału, który jest bardziej wartościowy niż pieniądze, a który może zabezpieczyć Twoją przyszłość i bogactwo. Pamiętaj, że nie brakuje zasobów, z których każdy z nas może czerpać.

Dobro, którym się dzielisz wraca do Ciebie – podziel się tym artykułem:

This post has already been read 4975 times!

Podziel sie tym, co myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge